Iz zgoraj predstavljenih parametrov lahko opredelimo trofično stanje vodnega telesa s katerim predstavimo stanje vode. Jezera lahko razdelimo na tri osnovne kategorije glede na njihovo trofično stanje – oligotrofna, mezotrofna in eutrofna jezera. Kategorije odražajo nivo hranil in prosojnosti jezera.
Oligotrofna jezera so po navadi bistra in globoka, z malo ali brez vodnih makrofitov in planktonskih alg. Vsebnost hranil je v njih nizka, kar se odraža v manjši ribji populaciji. V njih pa se lahko ustvari primerna prehranjevalna veriga za salmonidne vrste rib.
Eutrofna jezera imajo veliko hranil in lahko vzdržujejo večjo biomaso rastlin in živali živečih v njih. Taka vodna telesa so zelo produktivna, z veliko vodnih makrofitov in možnim pojavljanjem cvetenja alg. Običajno podpirajo velike populacije rib. Pojavlja se lahko pomanjkanje kisika. V evtrofnih jezerih najdemo običajno ciprinidne ribe.
Mezortofna jezera so vmesna stopnja med oligotrofnimi in evtrofnimi jezeri. Primarna produkcija je nekoliko povečana in občasno lahko nastopi cvetenje alg.
Trofično stanje jezer lahko opredelimo na različne načine. Običajne lastnosti s katerimi opredeljujemo stanje so:
- celokupna koncentracija fosforja (pomembna za rast alg)
- koncentracija klorofila a (pokazatelj količine prisotnih alg)
- prosojnost vode
Nizke vrednost fosforja so v korelaciji nizkimi vrednostmi alg (klorofila a) in visokimi vrednostmi prosojnosti.
Trofično stanje jezera lahko opredelimo tudi na osnovi izračunanega povprečnega biovolumna fitoplanktona (mm3/L).